@jackc jo, to je super :-) akorát je problém, aby se to uživilo.. Onehdá jsem našel na sběráku hezkou mikrovlnku s grilem. Dal ji dohromady, vyčistil. Celkem asi 5 hodin práce když započítám shánění dílů, protože talíř měl atypickou hřídel. Bohužel, nová podobná trouba stojí 1500. Tak jsem byl rád, že se po dvou měsících na aukru prodala za 800... Ale člověk se na tom naučí. Jako zájmové kroužky by to mohlo fungovat, před covidem jsem to měl v plánu dělat.

@mig V EU se řeší právo na opravitelnost. Já bych se nebál u elektrospotřebičů prodloužit minimální záruku. Pak by bylo vidět, kdo zdraží, protože si nevěří.

@jackc @mig To mi nepřijde jako dobrý nápad. Vytlačí to levné zboží, u kterého nezáleží na tom, jak dlouho vydrží. Třeba teď jsem zařizoval nové bydlení, bylo potřeba udělat pár úprav, tak jsem koupil vrtačku, udělal pár děr a je to hotové, už nikdy ji nebudu potřebovat. Stačila mi nejlacinější možná vrtačka s tím, že když vydrží měsíc, tak je to v pohodě. Nepotřebuju platit desítky tisíc za super vrtačku, co vydrží 20 let. A takhle je to se spoustou dalších věcí. Pokud se zakáže prodej levných věcí s malou výdrží, tak to holt příště budu muset šťourat nebozezem. Zpátky na stromy.

@Mac_CZ @mig Pokud by se více rozšířily kvalitní výrobky, byly by zároveň dostupnější použité starší a funkční. Co by sis vybral - starou použitou Narexku nebo podobně drahou noname plastovou hračku na několik použití?
Ekologická stopa je přitom hodně odlišná.

@jackc @Mac_CZ člověk si koupí levnou vrtačku, ale nakonec stejně zjistí, že potřebuje tu lepší, takže si ve výsledku koupí dvě.. aspoň takovou mám zkušenost.. nicméně byla by chyba, diktovat paušálně pravidla, že vše musí být opravitelné.. určitě by to vedlo ke zpomalení vývoje.. kdybychom donekonečna udržovali ledničky z 60. let, tak tu nemáme žádné v kategorii A++++ Na druhou stranu je špatně, když se po třech letech podělá trubička a člověk kvůli tomu ledničku odepíše, viz sběrné dvory..

@mig @jackc @Mac_CZ Vrtačka se dá snadno půjčit od souseda nebo z půjčovny/obchodu. Kupovat si nekvalitní na jedno použití je čirá demence.

@ondra @mig @jackc Ne každý má čas a chuť žebrat po sousedech. Navíc každé takové půjčení výrazně zhorší sousedské vztahy.

Follow

@Mac_CZ @ondra @mig @jackc Jasně, zajet do obchodu je rychlejší než zaťukat na souseda... :D
To by mě zajímalo co máte za sousedy, u nás se tím vztahy naopak spíš utužují, sousedská výpomoc je fajn. Šetří to čas, peníze i životní prostředí, takže no-brainer.

@Eva @ondra @mig @jackc Netuším, neznám je a nemíním to zjišťovat. Jsou to prostě nějací cizí lidé, kteří náhodou žijí blízko mne.

Sign in to participate in the conversation
Unextro

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!