Nová analýza @Protikorupci@twitter.com: Od roku 2014 dosadil Andrej Babiš do většiny výkonných i kontrolních pozic Státního zemědělského a intervenčního fondu své nejbližší spolupracovníky a fungování instituce přizpůsobil tak, aby nahrávala jeho zájmům. #Babiš #SZIF mikulas-peksa.eu/korupce-babis

@mikulas_peksa šokující? Čemu se tady pořád někdo diví? Lidi už dávno měli zvednout zadky, ale to se nestalo, naopak, sami si to zvolili, a několikrát. Ovšem i Piráti, do nichž jsem vkládal naději, že se stanou leaderem protestů, že budou mobilizovat. Namísto toho se spokojili s vydobytými posty a teoretickou podzimní výhrou. Připomínají mi teď Stranu mírného pokroku v mezích zákona. Jsem zvědav, co na podzim budou dělat, když už i Schillerová řekla, že v červnu dojdou prachy. Rozkradeno jest.

@mig čistě ze zvědavosti, co bychom měli podle Vás dělat? Jakože svolávat off-line demonstrace, aby se COVID líp šířil?

Upřímně mě to zajímá, protože v demokracii je ve finále rozhodující to, kdo vyhraje volby.

@mikulas_peksa

Také si myslím, že demonstrace nejsou řešením. V současnosti nejsou ani vhodné a vyzývat lidi ke srocování, bylo by předem odsouzeno k tomu, že by organizátoři akce byli onálepkováni jako covidioti. Z demonstrací se taky stal spíš způsob, jak se zviditelnit. Všímal jsem si toho už u Milionu chvilek, kdy mi to celé připomínalo two man show než že by šlo o myšlenky samy. Škoda.

Co by měli Piráti dělat? Za současné situace fakt už nic. Taky to opozice dělá (nedělá). Vyčkává se do voleb.

Myslím si, že do tohoto stavu jsme se bývali nemuseli dostat. Piráti na tom mají také určitý podíl. Ten spočívá v tom, že v pravý čas se výrazně nevymezili vůči vládě ANO ani ostatním opozičním stranám. Možná se pletu? Hodnotím to z pohledu občana, k němuž politika doléhá z médií, který však zákulisní dění mnoho nesleduje.

Jak se měli bývali vymezit? Piráty dostala na vrchol kampaň Pusťte nás na ně. Byl to výborný marketingový tah, který oslovil nejen mládež, ale dokonce starší ročníky s „anarchistickým srdcem“. Taky mě to tehdy oslovilo. Jenže byl to tah marketingový. Tím nechci říct, že by Piráti nebojovali proti korupci, předraženým zakázkám nebo za transparentnost. Dělají to, mnoho z nich znám a opravdu dělají co mohou.

Problém tkví v tom, že do médií se to zřejmě tolik nedostane. Média se zajímají o šťavnatější kauzy. Média jsou taky vlastněna lidmi, kteří Pirátům nepřejí. Přesto se domnívám, že to má ještě jiný důvod: u Pirátů není na špici někdo, kdo by to celé snažení dokázal patřičně prodat. Nějaká výrazná osoba typu Pavla Novotného (odhlížím teď zcela od jeho šaškování, poukazuju pouze na fakt, že ten dokáže zaujmout média a získat si jejich čas - zadarmo). Ivan Bartoš tímhle typem člověka není, byť má jiné kvality. Komikem s harmonikou se snaží být, leč podle mě mu ta role příliš nesedí. Nezaznamenal jsem takové video, že bych okamžitě klikl na "sdílet".

Teď opíšu pár odstavců z článku, jenž jsem napsal 30.1.2020, tedy ještě před covidem:

Co mi u Pirátů schází, je opravdová opozice. Stačilo by kolikrát tak málo, jako v pravý moment říct, že kauza Koněvova pomníku je: hovadina. Že kauza pomníku vlasovců je: hovadina. Že všechny ty "kauzy" jsou jedna velká hovadina! A taky vyzvat ostatní, pojďme se bavit o něčem smysluplném!

Chybí mi pragmatismus v pojetí Karla Čapka. Pragmatismus, který hovadinu nazve hovadinou. Který vidí věci z nadhledu. Který poměřuje praktickou užitečností a rozliší, co je důležité a co jsou detaily, pro které by mohl uniknout smysl celku. (Samozřejmě nemám na mysli Zemanovo pojetí pragmatismu, jenž spočívá v obcházení čehokoli kdykoli - což je obyčejná vyčuranost.)

Dále chápu, že má-li organizace expandovat, musí nastavit vnitřní procesy. Musí se zprofesionalizovat. Musí jednat s ostatními, kteří nejsou anarchisti, nýbrž kravaťáci. Tím se však organizace transformuje v něco jiného, než byla na počátku. Možná podstatně jiného?

Piráti, které jsem poznal před pár lety, měli malý kanclík, připomínající punkové doupě. Naprosto cizorodý prvek v jinak honosné budově Magistrátu, v němž jsou jinak všichni strašlivě důležití. Bylo to fajn. Pěst na oko. Dnešní atmosféra mi však připomíná TEDx talk či firemní tembuildingy. Korporát. Punk's dead.

V profesionalizaci se skrývá nebezpečí, že Piráti odradí svou původní cílovou skupinu. Tedy lidi, kteří jsou bazálním smýšlením trochu anarchisté. Mladí, neklidní. Kteří chtějí věci měnit od základu, bez nároku na honoráře a jsou jim odporné stranické struktury všeho druhu. Peníze nejsou jejich motivací. Pak ovšem musí být tou motivací něco jiného, co se nesmí ze strany vytratit! Nevytrácí se to?

-----

Vytrácí se to. Nejen u mně, ale myslím si že i v očích veřejnosti jsou už nikoli těmi „Pusťte nás na ně!“, nýbrž stranou, která teď stojí bok po boku Petra Fialy. Snaží se jako zbytek opozice vyjednávat s Babišem. Dosáhnou jistě dílčích úspěchů, přesto si myslím, že už dávno měli vyvolat pád vlády. Nebo se o to pokusit. I kdyby to nevyšlo, tak by tím vyslali signál k veřejnosti, že to aspoň zkusili, že mají odvahu větší než ODS. Že to udělají, ačkoli hodně riskují. Získali by tím do budoucna.

Dále bych si představoval, že budou agilnější ve smyslu boje s tou korupcí. Podali sice mnohá trestní oznámení, ale ne v případě těch nejpodstatnějších kauz. Těmi jsou nevýhodné a pochybné zakázky nebo zbytečně zemřeli lidé. To jest nákupy roušek, testů, ale třeba taky fakt, že vláda odmítla nakoupit ventilátory CoroVent, ačkoli jí je tvůrci přímo cpali a naopak jim naházela co nejvíc klacků „pod nohy“. Pan Vodňanský zemřel, protože se na něj prý nedostal ventilátor (irozhlas). Za vším určitě stojí konkrétní osoby. Žaloval je někdo? Udělal to hned, jakmile se to zjistilo? Já o tom nevím. Možná ano, ale pak je problém v tom, že se to nedostalo do médií. To je špatně.

Představoval jsem si, že jakmile bude odhalena korupce, automaticky z toho vzejde nějaká žaloba na konkrétní osoby. Jako občan sice také mohu podávat trestní oznámení a někoho žalovat, jenže dvou soudů už se účastním a nemám kapacitu řešit další žaloby. Třeba na Hamáčka. Kdyby to za mě zorganizovali Piráti a třeba na to získávali peníze formou sbírky, jejíž transparentnost by zaštítili, hned bych do toho šel. Takhle si představuju ono Pusťte nás na ně!

Zvítězit v podzimních volbách se Pirátům nejspíš podaří. Otázkou je, zda to nebude vítězství pyrrhovo. Původně jsem se domníval, že to budou mít těžší. Že jim bude konkurovat aspoň hejtman Kuba nebo „šeberák“ Olbert. Nakonec to vypadá, že tito lidé se do voleb vůbec nepohrnou. Vzdal to dokonce Klaus. To pyrrhovo vítěztví totiž spočívá v tom, že tito lidé budou dychtivě čekat až na nějaké příští volby. Voliči na podzim tak sice Piráty zvolí, ale ne proto, že by je přímo chtěli volit, nýbrž proto, že jim vypadnou jako jedna z mála volitelných možností. Tím spíš pak na Piráty bude vyvíjen tlak, aby dokázali, že s prázdnou pokladnou udělají divy. Udělají?

Předpokládám, že rozčarování přijde ve chvíli, kdy začnou zvedat daně, zvedat příspěvky na zdravotní pojištění nebo rušit spoje MHD. Nechci však sýčkovat, třeba se ta ekonomika oklepe. Obávám se taky, aby to rozčarování nepřišlo v momentě, až se zjistí, že zpětně za nouzového stavu nikdo za nic nemohl, že se to všechno zas utopí v kolektivní nevině jako viníci zatopení metra.

Tolik asi k tomu. Omlouvám se za délku. Můžu se v mnoha věcech mýlit, rád si upravím názor :-)

@mig To je trochu dlouhé, tak to zkusím adresovat.

V první řadě, politický marketing je samostatná disciplína. Já si můžu říct a dělat v parlamentu, co chci, ale o čem s3 novináři rozhodnou napsat, je na nich. Já mám třeba vnitřně největší radost, že se mi povedlo prosadit do řady zpráv ohledně evropských institucí, že mají používat svobodný software....ví to někdo v ČR? Moc ne, pokud mě někdo zná, tak především proto, že šlapeme na paty AB a dalším, co zneužívají dotace.

@mig Takhle je to se vším.

Když se vrátím k otázce - jak s vládou, jeden z dost významných cílů bylo přesvědčit lidi "že na to máme". Hodně lidí si myslelo "huliči, stahovači, dredaři - ti to nemůžou dělat.

Pocit "že tihle by mohli vládnout" je strašně důležitý - sám o sobě otevírá mnohé dveře - u lidí, co váhají, jak pokračovat po říjnu 2021 a nechtějí si dělat nepřátele. A u velké časti to opravdu dává smysl, protože jsou to jen profesionálové na svých místech.

@mig tohle je proces, který se podařil a kdyby se nepodařil, neexistovala by šance udělat ty změny, které jsme slibovali. Tzn. reálně přepsat zákony, aby se věci děly tak, jak jsme slíbili voličům.

Jasně, že bychom mohli fungovat jako aktivističtí pronásledovatelé nepravostí, podávat žaloby atp. A jako Pirátské hnutí to v mnoha zemích a na mnoha úrovních pořád děláme. Ale z hlediska tempa změn je to pořád příliš pomalé v porovnání s vládní účastí.

@mig Mě subjektivně ten punkový aspekt trochu chybí a snažím se ho udržovat a obnovovat. V mnoha zemích má Pirátské hnutí stále tento charakter. Proto je důležité tyto vztahy pěstovat, aby to nezmizelo úplně.

Zároveň to má prospěšný vliv i na ty ostatní. Potřebují vnímat, že politika není jen o tom "pojďme zapálit nějaká auta", ale je třeba i něco konstruktivního udělat. Protože "zapalovači aut" se snaží proniknout do každé organizace a je třeba ukazovat, že u nás nemají místo.

@mikulas_peksa Netoužím jako @mig po šašcích typu Novotného nebo slintala Kuby v řadách Pirátů nebo nutně pádu vlády, ale dojem Strany pokroku v mezích zákona a přehlížení lesa pro stromy naprosto sdílím. Je to bolestivě vidět kolem covidu, kdy místo chopení se iniciativy při selhávání vládních struktur a vnesení expertizy např. z iniciativa-snih.cz do politické diskuse, jasné komunikace cíle minimalizace viru atd., Piráti požadují dílčí ústupky, lpí na jiném právním rámci apod.

@mikulas_peksa @mig Zatímco umírají lidi jako na běžícím páse a "nikdo za nic nemůže". (Vodňanský je zase jen jeden strom, BTW.)
Popravdě, po shlédnutí streamu celostátního fóra mám pocit, že Piráty kompletně hijackli právníci, kteří hodiny onanují nad tím, jestli se změní s odstavcem b paragrafu 273 vnitřních stanov i ostavec c. Ten technokratismus semtam až strašidelně připomíná scénu z Interstate 60: youtu.be/gK9la2-vEyY

@ondra @mikulas_peksa @mig Nevím jestli jsem technokrat, ale určitě nejsem právník a CFko se mi líbilo. Jednak tam zazněla spousta důležitých informací, jednak nám to umožnilo být někde efektivně a společně a potom jsme to celé dokázali zorganizovat online. Díky tomu máme vlastní aplikaci, která se pro takové velké jednání hodí a budeme na ni dále pracovat.
Méně formální (offline) CF je také v přípravě, snad nám to situace dovolí.

Follow

@jackc @ondra @mikulas_peksa @mig Za sebe u Pirátů postrádám:
1) Málo viditelná podpora a spolupráce s odborníky v řešení epidemie. Vidím snahu dotlačit vládu ke zveřejnění plánů a analýz, ale můžete mít vlastní a/nebo sdílet a propagovat analýzy iniciativ Sníh, MeSES, BISOP atd. a komunikovat jejich návrhy řešení.
2) Fascinuje mě, že nevoláte po vyšetřování viníků "promořování". Lidé chtějí spravedlnost za své životy. Kdo rozhodl o kritériu naplněnosti nemocnic, kdo rozvolnil před Vánoci atd..

@Eva @jackc @ondra @mig to je zajímavý feedback. Nejsem v tom sněmovním týmu, co to řeší (dělám věci na evropské úrovni), ale poptám se po tom.

@Eva @jackc @ondra @mikulas_peksa přesně to si myslím, že za vším stojí konkrétní lidé, kteří zcela evidentně rozhodli v neprospěch těch, kteří zemřeli.. problém je, že až se to bude vyšetřovat (a že lidé budou po tom volat), tak už bude pozdě.. ti opravdoví viníci budou v klidu a odnesou to leda řadoví úředníci, kteří se pod to tehdy podepsali.. nerad bych se dočkal nějakého takového teroru.. to se má řešit když se to stane a ne rok poté

Sign in to participate in the conversation
Unextro

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!