@mig A ve jménu víry pak lidé dělají ještě horší zrůdnosti, za které navíc odmítají převzít zodpovědnost, protože to tak přece chce ta imaginární osoba na obláčku a oni to nemohou ovlivnit... :)

@g @ondra @mig @mikulas_peksa A přesně proto je potřeba nezapomínat na to testování a konečně vybudovat nějaký dlouhodobě udržitelný systém, bude totiž potřeba ještě dlouho a je to jediná věc, která pomůže situaci kontrolovat do doby než se "virus unaví" nebo "lidstvo zocelí" (tak či onak ale ideálně vakcinou) :)
Nemůžeme si dovolit mít několik let přeplněné nemocnice a ekonomicky krvácet jako teď. Očkování pomůže, ale vzhledem k "pomalosti" a mutacím nelze spoléhat jen na něj.

@g @ondra @mig @mikulas_peksa
Ještě bych doplnila, ačkoli je to u koronaviru složitější, z historie vidíme že eradikovat virus, šířící se především mezi lidmi, lze. Viz vymýcení neštovic, dětské obrny v Evropě, a téměř i spalniček.

@g @ondra @mig @mikulas_peksa Ano, ale vzdát to není cesta. Jakmile se epidemie zhorší změní se veřejné mínění, vzroste tlak na to "něco dělat". Viz. boundedlyrational.substack.com
Jakmile to domyslíme do důsledků zjistíme, že cesta je jediná. Držet nákazu na co nejnižších hodnotách právě pomocí co nejspolehlivějšího testování i bezpříznakových atd. Je to nejlevnější a současně i nejetičtější přístup, navíc limituje mutace a dává prostor na vývoj efektivních vakcín a léků. Vidíme země, kde to jde.

@mig @ondra @mikulas_peksa
Aby to pak nedopadlo takhle :)
youtube.com/watch?v=uxde0IImnW
Mašinka asi není, ale dají se myslím odebírat i jednoduše ze slin, u PCR se pokud vím virus musí namnožit což člověk asi za 15 min nezvládne, ale tím jsou právě tak citlivé a spolehlivé. Plus laboratorní proces jde automatizovat.
Teď jsem se dočetla, že Jihoafrická varianta už je v 0.5-1% sekvenovanych vzorcich, takže bychom s těmi PCR testy měli opravdu hodit. Aby nám ta současná vakcína vůbec k něčemu byla...

@ondra @mig @mikulas_peksa A dodávám, že je potřeba testovat hlavně rozumně a kvalitně, ideálně automatizovat a masivně testovat PCR (tím se cena ještě sníží) a když antigeny tak častěji než jednou za 5 dní se sťerem od vyškolené osoby/ne samoodběry. :)

@mig @ondra Je to možné, ale oni jsou schopní to do voleb ještě zvorat mnoha způsoby tak je otázka jak odpočatí voliči budou. Ostatně s tím, jak si už teď všichni vysvětlují otevírání škol jako signál uvolňování všeho se obávám, že můžeme "vyhlížet" pátou vlnu. Na počasí bych raději nespoléhala, některé mutace řádí i v teplých oblastech. Snad se pletu
@jackc Je to morální selhání společnosti :( Asi taky záleží, jestli by obětovali babičku vlastní nebo cizí a jestli si vůbec to riziko připouští.

@mig Kdo ví, třeba budou letos volby driv... :-)

Tahle země nikdy nezklame...
- Promořovací ministr, co epidemii zlehčoval je odvolán kvůli jediné věci kterou udělal správně, v momentě kdy je konečně donucen komunikovat s epidemiology/MeSES (ne že by jejich rady realizoval).
- Člověk, co převzal post ve chvíli zavedených opatření a klesajícího trendu epidemie, který namísto využití času k přípravě a nechání epidemie vyklesat do zvládnutelných čísel, pustil Vánoce a dostal nás do současné situace, je teď prezentován jako spasitel. Neuvěřitelné

@jackc @ondra @mikulas_peksa @mig Za sebe u Pirátů postrádám:
1) Málo viditelná podpora a spolupráce s odborníky v řešení epidemie. Vidím snahu dotlačit vládu ke zveřejnění plánů a analýz, ale můžete mít vlastní a/nebo sdílet a propagovat analýzy iniciativ Sníh, MeSES, BISOP atd. a komunikovat jejich návrhy řešení.
2) Fascinuje mě, že nevoláte po vyšetřování viníků "promořování". Lidé chtějí spravedlnost za své životy. Kdo rozhodl o kritériu naplněnosti nemocnic, kdo rozvolnil před Vánoci atd..

@Mac_CZ @ondra @mig @jackc Jasně, zajet do obchodu je rychlejší než zaťukat na souseda... :D
To by mě zajímalo co máte za sousedy, u nás se tím vztahy naopak spíš utužují, sousedská výpomoc je fajn. Šetří to čas, peníze i životní prostředí, takže no-brainer.

@mig Jasný :)
Ono třeba zrovna u těch sportovců člověk nikdy neví, kdy se někde zjeví, tak pak ty lidi chápu, než to furt nasazovat a sundávat... :) Mě třeba zas vyhovuje že si pak nestrkám ruce do obličeje a někteří alergiici si zas chválí že se jim v roušce paradoxně lépe dýchá. Každý má nějaký svý důvody... Já si to taky neužívám, ale vim že to má smysl a že je to to nejmenší co můžu udělat.

@mig
Myslím že někteří to nosí sami od sebe. Ne kvůli nařízení, ale spíš aby se chránili. Tj. řekla bych skoro opak "ochočení". Obzvlášť lidé co nosí roušku i v lese to asi nenosí kvůli vládě. :) Když se jdu např. právě do lesa projít s našima (riziková skupina) co chvíli kolem nás někdo projede/proběhne a fuňí nám do obličeje, takže se pak lidem s podobnou zkušeností úplně nedivím. Spíš naopak obdivuji, že se nenechají zviklat ostatnimi. Žel hluboké dýchání opravdu prodlužuje dolet kapének.

@foxgloved @plants I don't know for sure, I'm not an expert but it looks like Artichoke.

Eva Jin boosted

S @PiratskaStrana@twitter.com vyzýváme ke zrušení patentů na vakcíny proti covid-19. 🏴 Patentování omezuje produkci vakcíny, kterou nyní mohou vyrábět pouze firmy, které ji vyvinuly, a několik vybraných partnerů. Vyzýváme českou vládu k podpoře iniciativy. 🇨🇿 mikulas-peksa.eu/vakciny-paten

Asi tak s ročním zpožděním, ale aspoň něco.
I když pokud by byl hlavním důvodem odchodu prof. Černého jen fakt že neumí komunikovat navenek tak je to pořád dost smutný.

"Premiér má k Duškovi i Černému zásadní výhrady. Černý navíc neumí komunikovat navenek."

neovlivni.cz/babis-hleda-vinik

@ondra žaloby prý nevylučují, ale je otázka jestli budou řešit "jen" transporty (podle článku to tak trochu vypadá) nebo se budou zabývat podstatou proč se epidemie vymkla kontrole.
Přestože jsou pravděpodobně za obojím stejní aktéři.

Neuvěřitelný jak v tomhle státě všechno trvá, myslela jsem, že alespoň ty transporty do Německa už fungují.

Nemluvě o tom, že do této situace jsme se vůbec nemuseli dostat nebýt pochybné "tiše promořovací" ne-strategie ministerstva a vlády.

denik.cz: Zemřel nám tatínek, v nemocnici nebyla kapacita, píší lidé ministrovi Blatnému.
denik.cz/regiony/zemrel-nam-ta

Eva Jin boosted

dobré L-odpo, bytosti .]
velmi, VELMI dobré zhodnocení historie, současnosti i blízké budoucnosti korona situace v ČR.
edition.cnn.com/2021/02/28/eur

@keddie Uznávám že opatření ve firmách jsou výsměch, přesto.. Nechtěl by se váš právník namísto rozporování protiepidemických opatření, které mu nepřísluší, raději zaměřit na usvědčení a potrestání viníků tohoto masového zabíjení?

Současnou situaci považuji za naprosté selhání skupin řídící epidemii na MZCR ať už jde o úmyslné promořování "Českou cestou" nebo o naprostou absenci plánu/cíle při nepochopení a podcenění situace.

twitter.com/jiri_kubik/status/

Show older
Unextro

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!