's new game service launches on as ...
“We worked with the Safari team to ensure that some of the things that weren't there are there, and that allowed us to kind of get to where we are today."
Sounds like Amazon got unannounced and undocumented PWA features in Apple's only allowed browser (engine).

engadget.com/luna-amazon-cloud

Show thread

🇨🇿 in #Czech, COVID-19 

Bobiš: "Rozdíl mezi první vlnou a druhou byl ten, že 10. března za námi přišel jakýsi člověk s matematickými modely na základě situace v Itálii. Podle toho jsme reagovali. Teď přišli s modely, ale už bylo pozdě," dodal.

Jinými slovy nám tenkrát zachránil zadek někdo úplně cizí a teď po půl roce a půl bilionu stále nebyl kolem vlády nikdo, kdo by včas varoval...
Jak velké přiznání naprosté neschopnosti voliči ANO ještě chtějí?

Citace z času 19:57: ceskatelevize.cz/porady/101014

Show thread

🇨🇿 in #Czech, COVID-19 

Nová funkční na obou dominantních mobilních platformách je konečně ke stažení... 3 měsíce a pár dnů po té německé. Vyvíjená z většiny stejnou hrstkou dobrovolníků, kteří dělali první verzi, jen teď už ve volném čase po práci. 😕

play.google.com/store/apps/det

Show thread

@vortex_egg Another untouched Mars picture from my cell phone.

I also took my good camera out, but I have to process those shots later. And it’s questionable how grainy they will turn out sans tripod.

Show thread

🇨🇿 in #Czech, COVID-19 

"Nejsem veřejná osoba a můj zdravotní stav nemusí nikoho zajímat. Jsem tu od dat,“ řekl Dušek Seznam Zprávám."

Možná kdyby se skutečně tenhle vrchní promořovač těch dat držel a fakticky nenastavoval zoufale nízkou laťku strategie potlačování šíření koronaviru a půl roku do každého svého vystoupení v mediích nevkládal svoje osobní soudy a pocity, bylo by mi ho teď i trochu líto...
Tak dlouho omílal jak je vše pozitivní, až je pozitivní sám.

seznamzpravy.cz/clanek/dalsi-c

"RFC8890: The Internet is for End Users"

"Sometimes the ability to send information (or the prevention of it) has real-world consequences that take power from some people and give it to others…it’s becoming more difficult to maintain the position that the design of Internet protocols doesn't have a political dimension…"

mnot.net/blog/2020/08/28/for_t

"In January, we announced the migration of the Citrix Workspace app for Chrome users to Citrix Workspace app for Android.
...
If you transitioned to Citrix Workspace app for Android on Chrome OS, we ask that you start transitioning back to Citrix Workspace app for Chrome."
(citrix.com/blogs/2020/08/18/th)

Always bet on the , people. :)

I was counting days till somebody flips the #1984 against them. Fascinating to see how Apple created the exact unified boring grey army of blind followers of monopolistic corporation they contrasted themselves with just 3 decades ago...

youtu.be/euiSHuaw6Q4

"...chtěl zveřejnit interně vyvinutou aplikaci pro eNeschopenky jako open source, ale narazil na nemocniční právníky. Argumentovali stanoviskem, že by šlo o okrádání státu."
Řekněte mi, že mám vlčí mhu, že se mi to zdá. 🙈
#countryforthefuture

lupa.cz/clanky/je-mozne-vydat-

Screw chaos monkey randomly shutting down production machines to test resiliency

People should be given random vacation days to see what knowledge isn't distributed

Adobe stops the development of PhoneGap and PhoneGap Build, and also stops their investment in Apache Cordova, all citing declined use and grown capabilities of Progressive Web Apps. 👍 blog.phonegap.com/update-for-c

In my ideal world, my phone is just a web browser and the app store is just a search engine that lists PWAs. Lots of paths that could have gotten us there (FirefoxOS, WebOS), none taken.

Show thread

@keddie Hlavní hygienička teď v poslanecké sněmovně říká, že za ~17 dnů zaznamenala krajská hygienická stanice 730 hodin trasovacích hovorů.
Na úterní tiskovce (youtu.be/-MIhwdY8L5I?t=1983) pak uvedla, že tamních 40 zaměstnanců pracuje i o víkendech až 18hodinové směny a pomáhají jim "téměř desítky" zaměstnanců dalších KHS.
I kdybych počítal jen 50 lidí tak každý z nich těch 17 dnů nevolal průměrně ani hodinu denně.

A well-argued piece from @slightlyoff as to why we need to bring more capability to web, and why the privacy concerns brought up by Mozilla and Apple are kind of a red herring.

infrequently.org/2020/06/platf

My brief time in W3C-land was filled with people yelling 'but fingerprinting!' any time someone proposed something useful. (Fingerprinting is the idea that the more features your browser exposes, the easier it is for a third party to track you as an individual collection of features.)

Maybe this is just my own personal bias, though: I still see the web as the "last open platform," or at least the last open platform that ~100% of computing users have access to. Bringing more capabilities to this platform, to make it competitive with proprietary walled gardens, seems like a net benefit to me.

The alternative seems like the status quo of "download our app" or "click to install this MSI/EXE" which seems indefensible from any angle, including privacy/security.

Show thread

This is the sort of post that only gets written by a BigCo employee when shit is *seriously* messed up; risks were taken:

infrequently.org/2020/06/platf

📢 Quick reminder that web.dev/live/ is happening the next 3 days. A free online event, each day friendly for another time zone 🌎 🌍 🌏, featuring talks on PWA, site speed, tooling,… I’ll present on Project Fugu 🐡 and Progressive Enhancement: web.dev/live/#progressively-en.

I've been donating to couple euros each month since I can remember. I wasn't using on a daily basis so this was my contribution to making sure there is a viable alternative and browser .

I'll cancel my donation because Firefox apparently decided not to keep up and idly watch while proprietary native apps are eating the web and just -based browsers keep actually fighting for the only ubiquitous we have.

toot.cafe/@slightlyoff/1044307

Show more
Unextro

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!