@mikulas_peksa Díky za promo otevřených alternativ. Jen byl bych opatrný s tím přesunem příspěvků a fotek. Pokud vím, dá se snadno přesměrovat profil, přestěhovat sledované i sledující, ale obsah zůstane na starém serveru.
Jinak stejně jako nemusí být centralizované uzavřené sociální sítě, nemusí být ani (mobilní) aplikace a “obchody” s nimi. I u nich si lidé zvykli, že jsou 2 velcí hráči, kteří můžou cokoliv, ale to je špatně...
@mikulas_peksa Když např. zaplatím za zařízení desítky tisíc a pak zjistím, že ho nemůžu použít jinak, než mi Apple dovolí, je to především moje hloupost. V obou případech by osvěta prospěla mnohem víc, než legislativní řešení.
@ondra @mikulas_peksa tak porad existuje moznost PWA - i kdyz priznavam, ze neni tak pohodlna...
@oldsoldier Ano, PWA jsem měl na mysli. Mj. z výše zmíněných důvodů je preferuju. Problém je, že Apple dusí i je. I tady je na místě osvěta.
@mikulas_peksa
@ondra @mikulas_peksa to jsem nevedel, ze Apple PWA nejak omezuje. Myslel jsem, ze to je brane ciste jako webova stranka. Ach jo 😞
@oldsoldier Je to největší technologická krádež za bílého dne, o které žel neví skoro nikdo mimo komunitu webových vývojářů. :/
Apple nejvíc žije z provizí ve svém App Store. Na webu žádné provize nemá. Není v jeho zájmu, aby web měl srovnatelnou funkcionalitu. Má malinký tým Safari vývojářů, bojkotuje tvorbu standardů, většinu pokročilých API odmítá implementovat... Pro detailnější popis doporučuju např. https://infrequently.org/2020/09/the-pursuit-of-appiness/ od samotného autora termínu PWA. (Taky tu má účet.)
@mikulas_peksa
@ondra @mikulas_peksa diky za zdroje. Kouknu na to
@ondra @mikulas_peksa Osvěta určitě ano, ale chtělo by to pak vymyslet i legislativní řešení, co by záměrně komplikovalo a bránilo vzniku těmto nefunkčním řešením.
A chránilo tak spotřebitele předtím se dostat do pasti.
Ano je problém lidí, že si nedávají pozor na pasti, ale stejně to je problém i toho, kdo ty pasti záměrně tvoří.
@vilda @mikulas_peksa Ty "pasti" vznikají běžně a tolerujeme je, dokud nemá firma majoritní postavení. Inkousty do tiskáren, kávovary na kapsle, stravenky, hlavice kartáčků, mobilní aplikace, sociální sítě...
Každá firma má ale z definice generovat zisk a vendor lock-in je velmi snadný způsob, jak toho docílit. Boj s ním je vpodstatě stejný jako za svobodu obecně. Lidi musí aktivně myslet (dopředu), aby o ni nepřišli.
@mikulas_peksa Na rozhodnutí Google závisí, jestli bude mobilní appka dostupná v jejich Play Store. Je možné ji stáhnout jinde. Webovou verzi může jako otevřenou platformu používat dál snadno kdokoliv.
Na rozhodnutí Apple žel závisí nejen dostupnost mobilní appky, ale i jestli bude fungovat ten web, protože Apple záměrně drží na uzdě i jediný na iOS povolený browser engine.
Pořád mi proto chybí apel na rozum lidí, aby se do těch ohrádek pořád tak ochotně pokaždé nenahrnuli...