's new game service launches on as ...
“We worked with the Safari team to ensure that some of the things that weren't there are there, and that allowed us to kind of get to where we are today."
Sounds like Amazon got unannounced and undocumented PWA features in Apple's only allowed browser (engine).

engadget.com/luna-amazon-cloud

Show thread

@scottjenson Others (including the devs) can't know whether other users plan to stop using the product unless they are vocal about their intentions, though. Somebody always has to be the first.

🇨🇿 in #Czech, COVID-19 

Bobiš: "Rozdíl mezi první vlnou a druhou byl ten, že 10. března za námi přišel jakýsi člověk s matematickými modely na základě situace v Itálii. Podle toho jsme reagovali. Teď přišli s modely, ale už bylo pozdě," dodal.

Jinými slovy nám tenkrát zachránil zadek někdo úplně cizí a teď po půl roce a půl bilionu stále nebyl kolem vlády nikdo, kdo by včas varoval...
Jak velké přiznání naprosté neschopnosti voliči ANO ještě chtějí?

Citace z času 19:57: ceskatelevize.cz/porady/101014

Show thread

🇨🇿 in #Czech, COVID-19 

Nová funkční na obou dominantních mobilních platformách je konečně ke stažení... 3 měsíce a pár dnů po té německé. Vyvíjená z většiny stejnou hrstkou dobrovolníků, kteří dělali první verzi, jen teď už ve volném čase po práci. 😕

play.google.com/store/apps/det

Show thread

@vortex_egg Another untouched Mars picture from my cell phone.

I also took my good camera out, but I have to process those shots later. And it’s questionable how grainy they will turn out sans tripod.

Show thread

🇨🇿 in #Czech, COVID-19 

"Nejsem veřejná osoba a můj zdravotní stav nemusí nikoho zajímat. Jsem tu od dat,“ řekl Dušek Seznam Zprávám."

Možná kdyby se skutečně tenhle vrchní promořovač těch dat držel a fakticky nenastavoval zoufale nízkou laťku strategie potlačování šíření koronaviru a půl roku do každého svého vystoupení v mediích nevkládal svoje osobní soudy a pocity, bylo by mi ho teď i trochu líto...
Tak dlouho omílal jak je vše pozitivní, až je pozitivní sám.

seznamzpravy.cz/clanek/dalsi-c

@peter Maybe one day even users will understand that their technological choices are votes for who'll have what freedoms and who'll hold power over them and others.

"RFC8890: The Internet is for End Users"

"Sometimes the ability to send information (or the prevention of it) has real-world consequences that take power from some people and give it to others…it’s becoming more difficult to maintain the position that the design of Internet protocols doesn't have a political dimension…"

mnot.net/blog/2020/08/28/for_t

@reillyeon Can't you play Factorio locally inside Crostini?

"Like ad blocking, but people actually get paid" 

@KelsonV @peter I'm following this promising Mozilla monetization project: hacks.mozilla.org/2020/03/web-

"In January, we announced the migration of the Citrix Workspace app for Chrome users to Citrix Workspace app for Android.
...
If you transitioned to Citrix Workspace app for Android on Chrome OS, we ask that you start transitioning back to Citrix Workspace app for Chrome."
(citrix.com/blogs/2020/08/18/th)

Always bet on the , people. :)

I was counting days till somebody flips the #1984 against them. Fascinating to see how Apple created the exact unified boring grey army of blind followers of monopolistic corporation they contrasted themselves with just 3 decades ago...

youtu.be/euiSHuaw6Q4

@mastohost Did it cause any non-delivered posts or just delays?

"...chtěl zveřejnit interně vyvinutou aplikaci pro eNeschopenky jako open source, ale narazil na nemocniční právníky. Argumentovali stanoviskem, že by šlo o okrádání státu."
Řekněte mi, že mám vlčí mhu, že se mi to zdá. 🙈
#countryforthefuture

lupa.cz/clanky/je-mozne-vydat-

Screw chaos monkey randomly shutting down production machines to test resiliency

People should be given random vacation days to see what knowledge isn't distributed

@nolan Supporting the browser-engine APIs enabling users to actually do new things is the ultimate user-differentiating feature that Firefox has officially given up on recently. That was the reason I stopped my donations until they stop riding the dead horse... social.unextro.net/@ondra/1044

Show more