Show newer

@keddie Nejlepší ministr zdravotnictví by teď byl prezident lékařské komory Milan Kubek.

Fediverse admin PSA 

Attention to #Mastoadmins

We are considering dropping support for host-meta and XRD support (inherited from GNU Social/OStatus) in next #Mastodon version, as the webfinger spec is enough and simpler.

As far as we know, no fediverse implementation relies solely on host-meta or XRD, so that wouldn't be a big change.

That being said, some deployments do (partly because of a guide I wrote ages ago, in OStatus times) depend on host-meta. That could be the case, for instance, if you installed Mastodon so that it is on social.domain.org but serving @foo@domain.org. In this case, please check that https://domain.org/.well-known/webfinger redirects to, or proxies, https://social.domain.org/.well-known/webfinger.

With nginx, this could be done like this:

location /.well-known/webfinger {
return 301 https://social.example.org$request_uri;
}

#Mastoadmin #Mastodev

Circumventing censorship using Service Workers

"By leveraging the service worker ... to act as a proxy, redirecting all requests to the best available mirror.

These mirrors are hosted on ‘too big to block’-platforms, following the principle of Collateral Freedom.
...
Our next step in this project: use IPFS (a P2P or peer-to-peer networking protocol) to distribute content."

voorhoede.nl/en/blog/building-

(via toot.cafe/@tomayac/10496374711 )

🇨🇿 in #Czech, nezabezpečená Fio banka 

Fio banka podle všeho odesílá přihlašovací formulář do svého internetového bankovnictví přes nezabezpečené připojení, takže Chrome 86 zobrazuje celostránkové varování...

blog.chromium.org/2020/08/prot

's new game service launches on as ...
“We worked with the Safari team to ensure that some of the things that weren't there are there, and that allowed us to kind of get to where we are today."
Sounds like Amazon got unannounced and undocumented PWA features in Apple's only allowed browser (engine).

engadget.com/luna-amazon-cloud

Show thread

🇨🇿 in #Czech, COVID-19 

Bobiš: "Rozdíl mezi první vlnou a druhou byl ten, že 10. března za námi přišel jakýsi člověk s matematickými modely na základě situace v Itálii. Podle toho jsme reagovali. Teď přišli s modely, ale už bylo pozdě," dodal.

Jinými slovy nám tenkrát zachránil zadek někdo úplně cizí a teď po půl roce a půl bilionu stále nebyl kolem vlády nikdo, kdo by včas varoval...
Jak velké přiznání naprosté neschopnosti voliči ANO ještě chtějí?

Citace z času 19:57: ceskatelevize.cz/porady/101014

Show thread

🇨🇿 in #Czech, COVID-19 

Nová funkční na obou dominantních mobilních platformách je konečně ke stažení... 3 měsíce a pár dnů po té německé. Vyvíjená z většiny stejnou hrstkou dobrovolníků, kteří dělali první verzi, jen teď už ve volném čase po práci. 😕

play.google.com/store/apps/det

Show thread

@vortex_egg Another untouched Mars picture from my cell phone.

I also took my good camera out, but I have to process those shots later. And it’s questionable how grainy they will turn out sans tripod.

Show thread

🇨🇿 in #Czech, COVID-19 

"Nejsem veřejná osoba a můj zdravotní stav nemusí nikoho zajímat. Jsem tu od dat,“ řekl Dušek Seznam Zprávám."

Možná kdyby se skutečně tenhle vrchní promořovač těch dat držel a fakticky nenastavoval zoufale nízkou laťku strategie potlačování šíření koronaviru a půl roku do každého svého vystoupení v mediích nevkládal svoje osobní soudy a pocity, bylo by mi ho teď i trochu líto...
Tak dlouho omílal jak je vše pozitivní, až je pozitivní sám.

seznamzpravy.cz/clanek/dalsi-c

"RFC8890: The Internet is for End Users"

"Sometimes the ability to send information (or the prevention of it) has real-world consequences that take power from some people and give it to others…it’s becoming more difficult to maintain the position that the design of Internet protocols doesn't have a political dimension…"

mnot.net/blog/2020/08/28/for_t

"In January, we announced the migration of the Citrix Workspace app for Chrome users to Citrix Workspace app for Android.
...
If you transitioned to Citrix Workspace app for Android on Chrome OS, we ask that you start transitioning back to Citrix Workspace app for Chrome."
(citrix.com/blogs/2020/08/18/th)

Always bet on the , people. :)

I was counting days till somebody flips the #1984 against them. Fascinating to see how Apple created the exact unified boring grey army of blind followers of monopolistic corporation they contrasted themselves with just 3 decades ago...

youtu.be/euiSHuaw6Q4

"...chtěl zveřejnit interně vyvinutou aplikaci pro eNeschopenky jako open source, ale narazil na nemocniční právníky. Argumentovali stanoviskem, že by šlo o okrádání státu."
Řekněte mi, že mám vlčí mhu, že se mi to zdá. 🙈
#countryforthefuture

lupa.cz/clanky/je-mozne-vydat-

Screw chaos monkey randomly shutting down production machines to test resiliency

People should be given random vacation days to see what knowledge isn't distributed

Adobe stops the development of PhoneGap and PhoneGap Build, and also stops their investment in Apache Cordova, all citing declined use and grown capabilities of Progressive Web Apps. 👍 blog.phonegap.com/update-for-c

In my ideal world, my phone is just a web browser and the app store is just a search engine that lists PWAs. Lots of paths that could have gotten us there (FirefoxOS, WebOS), none taken.

Show thread

@keddie Hlavní hygienička teď v poslanecké sněmovně říká, že za ~17 dnů zaznamenala krajská hygienická stanice 730 hodin trasovacích hovorů.
Na úterní tiskovce (youtu.be/-MIhwdY8L5I?t=1983) pak uvedla, že tamních 40 zaměstnanců pracuje i o víkendech až 18hodinové směny a pomáhají jim "téměř desítky" zaměstnanců dalších KHS.
I kdybych počítal jen 50 lidí tak každý z nich těch 17 dnů nevolal průměrně ani hodinu denně.

Show older
Unextro

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!